Mity o aparatach słuchowych.
Category : Porady Dla dociekliwych Po zakupie Przed zakupem
Najczęstsze mity o aparatach słuchowych.
Co wiemy o noszeniu aparatów słuchowych?
Postanowiliśmy zebrać i zdementować kilka mitów
o aparatach i niedosłuchu.
MIT – Niedosłuch dotyczy tylko osób starszych.
Niedosłuch może dotyczyć każdego z nas bez względu na wiek, płeć czy sposób życia.
Przyczyn niedosłuchu jest bardzo wiele, mogą to być schorzenia wrodzone lub nabyte jak np. następstwa wypadku czy choroby. Nastolatkowie i osoby młode są obecnie coraz bardziej narażone na utratę słuchu. Wynika to z tego, że żyjemy w coraz głośniejszym społeczeństwie, głośno słuchamy muzyki i telewizji, przebywamy w pomieszczeniach narażonych na hałas, na ulicach i w szkołach panuje gwar oraz wrzask.
Często nie dostrzegamy ile osób na całym świecie nosi aparaty słuchowe, są one coraz mniejsze i dyskretniejsze, czasami całkowicie niewidoczne. Przypuszczalibyście, że piosenkarz Grzegorz Wilk jest niedosłyszący?
Nie możemy łudzić się, że niedosłuch nas nie dotyczy. Systematyczne badanie słuchu może nas ustrzec przed konsekwencjami utraty słuchu.
MIT – Aparaty są trudne w obsłudze.
Często obawiamy się trudności związanej z obsługą. W rzeczywistości obsługa aparatu słuchowego jest bardzo prosta.
W naszym gabinecie zawsze możesz liczyć na pomoc i wsparcie doświadczonej oraz profesjonalnej kadry dlatego przy zakupie aparatu tak ogromną rolę odgrywa wybór odpowiedniego gabinetu.
Aparaty słuchowe mimo, iż działają jak miniaturowe komputery są bardzo proste w obsłudze. Działają automatycznie, same się pogłaśniają i ściszają w zależności od warunków otoczenia. Aparaty słuchowe automatycznie „wychwytują” mowę ludzką, tłumiąc hałasy, same też włączają odpowiedni tryb mikrofonu.
A ty, jedynie włączasz lub wyłączasz aparat kiedy zechcesz. A w przypadku problemu nasi specjaliści pomogą Ci i wytłumaczą obsługę aparatu.
MIT – Aparaty są drogie.
Aparaty słuchowe nie muszą być drogie, mogą w całości zostać dofinansowane przez NFZ i MOPR.
Cyfrowe aparaty słuchowe można już kupić za niecałe 300 zł z dofinansowaniem NFZ. Oczywiście ceny aparatów zależą od producenta, ubytku słuchu i przede wszystkim od punktu protetyki słuchu, w którym zdecydujemy się na zakup. Istnieje wiele udogodnień i możliwość zakupu, np. zakup na raty czy płatność kartą kredytową.
Pamiętajmy o możliwości wypożyczenia aparatu w celu sprawdzenia konkretnego modelu i jego skuteczności. Jeżeli aparaty nie sprawdzą się, po zakupie można je zwrócić do 30 dni.
Sprawdź naszą ofertę i odwiedź nas
przy ul. Rayskiego 40A w Szczecinie
lub zadzwoń tel. 91 488 48 70, tel. 883 789 843
MIT – Aparaty zauszne są niemodne
i nienowoczesne.
Nie każdy może korzystać z aparatów wewnątrzusznych i nie każdemu zaleca się aparaty zauszne.
To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.
Dlatego producenci prześcigają się w wprowadzaniu na rynek najnowocześniejszych modeli zarówno aparatów wewnątrzusznych jak i zauszynych. Ze względu na indywidualną budowę ucha oraz przy głębokim stopieniu niedosłuchu korzystanie z aparatów wewnątrzusznych jest nie tylko odradzane ale i wielokrotnie niemożliwe. Producenci wprowadzają na rynek szeroki wybór modeli coraz mniej widocznych aparatów zausznych bogatych w technologię najnowszej generacji. Są niezwykle wygodne w obsłudze i dzięki nowoczesnym funkcjom i modnemu wyglądowi zapewniają komfortowe słyszenie nawet w hałasie, przy oglądaniu telewizji i podczas rozmów towarzyskich.
MIT- Noszenie aparatów słuchowych
pogarsza słuch.
Właściwie dobrane i użytkowane aparaty słuchowe nie mogą pogorszyć ani uszkodzić słuchu.
Oczywiście nasz słuch może ulec pogorszeniu ze względu na wiek, postępującą chorobę czy uraz ale nie z powodu dobrze dopasowanego aparatu. Aparaty mają jednak możliwość regulacji, która pozwoli dostosować aparat do postępującego niedosłuchu.
Regularne noszenie aparatu słuchowego pozwoli wręcz zapobiec pogarszaniu rozumienia mowy.
MIT – Są uniwersalne aparaty słuchowe.
Niestety, tak jak nie kupimy uniwersalnych okularów które skorygują wszystkie wady wzroku, tak też nie znajdziemy uniwersalnego rozwiązania dla niedosłuchu. Najistotniejsze jest badanie słuchu oraz dobór aparatu odpowiedniego do naszego ubytku słuchu. Tylko protetyk słuchu może dobrać odpowiedni aparat. Wyboru dokona na podstawie badań oraz wywiadu z pacjentem, ustali nasze potrzeby oraz styl życia, preferencje i oczekiwania. Istotnym czynnikiem są też nasze zdolności manualne i wzrok, które mogą wykluczyć możliwość noszenia np. wewnątrzusznego aparatu. Unikajmy zakupu aparatów używanych czy zakupu w internecie lub poprzez sprzedaż wysyłkową, obwoźną. Takie firmy nie są w stanie wykonać niezbędnego do doboru badania, aparaty z ich oferty są nieznanego pochodzenia, bez prawdziwego serwisu i nie możemy liczyć na dalszą opiekę i wsparcie przy użytkowaniu oraz eksploatacji aparatu. Kupując aparat w punkcie protetyki otrzymujemy kompleksową opiekę, pomoc i porady dotyczące używania aparatów a także niezbędny serwis i bezpłatną min.5 letnią opiekę protetyczną.
MIT – najlepszy aparat musi być najdroższy.
Najlepszy aparat to taki w którym słyszymy dźwięki najbardziej zbliżone do naturalnych, w wielu przypadkach zanim zdecydujemy się na zakup konkretnego aparatu przymierzamy kilka, profesjonalne punkty protetyki umożliwiają wypożyczenie aparatu na próbę a w przypadku niezadowolenia jego zwrot. Takie aparaty posiadają również certyfikaty dzięki czemu są trwałe i odporne. Mają min. 3 letnią gwarancję producenta. Tak jak protezy zębowe podobnie aparatów słuchowych nie można użyczać znajomym czy komuś z rodziny czy odkupować używanych. Nieodpowiednie aparaty, złe wyregulowanie lub nieodpowiednie ustawienia aparatu mogą nawet uszkodzić nasz słuch a próba zaoszczędzenia pieniędzy w konsekwencji przyniesie nam więcej strat.
Tylko wiedza i niezbędne doświadczenie pozwolą indywidualnie dopasować i wyregulować aparat zgodnie z naszymi potrzebami. Dlatego tak ważny jest wybór odpowiedniego i sprawdzonego punktu protetyki słuchu.
MIT – Wzmacniacz słuchu to to samo
co aparat słuchowy.
Wzmacniacz jak sama nazwa wskazuje wzmacnia wszystkie dźwięki i te których nie słyszymy i te które słyszymy dobrze.
Urządzenie to nie posiada żadnych układów redukcji szumów i hałasów czy układów kontrolujących maksymalną i bezpieczną głośność. W konsekwencji wzmacnia wszystkie dźwięki, również te niechciane, a w momencie kiedy nagle zrobi się głośno wzmacniacz nie zredukuje tych dźwięków a dodatkowo je wzmocni zlewając mowę z hałasem. Przez co wzmacniacz nie pomoże nam w problemach ze zrozumieniem mowy – nie da też możliwości tak niezbędnej indywidualnej regulacji. Wszystko to jest bardzo niebezpieczne, narażamy się na ciągły hałas uszkadzając nasz słuch jeszcze bardziej.
Aparaty słuchowe posiadają wiele możliwości ustawień i regulacji, układy redukujące sprzężenia i hałas. Wzmacniacze pomimo zapewnień producentów nie posiadają żadnych możliwości indywidualnego dostrojenia ich do naszych potrzeb. Używanie ich jest bardzo niebezpieczne dla naszego zdrowia a pozornie niskie ceny nie gwarantują nam ani jakości ani skuteczności.
MIT – Aparat słuchowy od razu przynosi efekty.
I tak i nie. Odpowiednio dobrany i wyregulowany aparat będzie działać poprawnie od samego zakupu. Jednak nasze ucho a przede wszystkim mózg na nowo musi nauczyć się słuchać i rozróżniać dźwięki. Wymaga to czasu i cierpliwości. Przyzwyczajanie się do aparatu może potrwać kilka tygodni i wymaga od nas konsekwencji oraz ćwiczeń. To jak nauka zupełnie nowych dźwięków, zapomnieliśmy przecież o cichym kapaniu wody z kranu czy ćwierkaniu ptaków. Istotne jest żeby po zakupie naszego pierwszego aparatu słuchowego nie wychodzić od razu na ulicę. Hałas przejeżdżających samochodów, gwar i rozmowy jednocześnie słyszane mogą nas przerosnąć. Ćwiczmy powoli i konsekwentnie według zaleceń. Proces przyzwyczajania się do aparatu słuchowego jest łatwiejszy, gdy czas użytkowania aparatu będzie stopniowo zwiększany, zaczynając od kilku godzin dziennie. Niektórzy potrzebują tylko kilku dni, inni dłuższego okresu czasu, by w pełni zaakceptować nowe brzmienie dźwięków. Ważne jest, żeby być pod stałą opieką wybranego punktu protetycznego. Zawsze niezbędne są kolejne regulacje które zapewnią nam najlepszą jakość słyszanych dźwięków. Bardzo ważne jest jak będą się nami opiekować później dlatego wybierajmy świadomie sprawdzony punkt. Od tego będzie zależała nie tylko cena aparatu i usług ale i jakość oraz efekty powrotu do naturalnego słyszenia.
MIT – Jeden aparat na dwa problemy.
Jeden aparat wystarczy przy
obuusznym niedosłuchu.
Osoby prawidłowo słyszące jednym uchem i mające ubytek – nawet łagodny w drugim uchu często mają kłopoty ze zrozumieniem mowy. Można to dostrzec na spotkaniach towarzyskich i rodzinnych, podczas oglądania telewizji, na ulicy. Jeżeli tylko nie ma medycznych przeciwwskazań powinniśmy nosić dwa aparaty słuchowe. Mamy lepszą zdolność słyszenia dźwięków ze wszystkich kierunków czyli usłyszymy z której strony nadjeżdża samochód, łatwiej stwierdzimy czy jest blisko czy daleko, usłyszymy go z większej odległości. Jest to ważne dla naszego bezpieczeństwo i komfortu życia. Większość osób noszących dwa aparaty słuchowe przyznaje, że dzięki temu rozmowy są przyjemniejsze i łatwiejsze, nie muszą odchylać się do rozmówcy stroną zdrowszego ucha, dopytywać go co mówił i prosić o powtórzenie. To daje im większą pewność siebie. Według badań pacjenci noszący dwa aparaty słuchowe są bardziej zadowoleni niż pacjenci z jednym aparatem.
MIT – badanie słuchu jest bolesne i kosztowne
W dobrych gabinetach protetyki słuchu takie badanie są przeprowadzane bezpłatnie. Aparat słuchowy dobierany jest wyłącznie przez protetyka słuchu po przeprowadzeniu kompleksowego badania.
Samo badanie nie trwa długo i jest bezbolesne. Podczas badania pacjent potwierdza czy słyszy różne dźwięki. Dźwięki te są przesyłane w różnych tonacjach i o różnej głośności tak żeby sprawdzić słyszalność pacjenta i ustalić stopień jego niedosłuchu.
MIT- To już nic nie zmieni.
Zaobserwowano, że jeżeli bezczynnie pozostaniemy bez reakcji to objawy się nasilą a słuch pogorszy. Im dłużej będziesz zwlekać tym szybciej przyzwyczaisz się do złego słyszenia, tym trudniej będzie nauczyć się słuchać na nowo w aparacie słuchowym. Tak i tak, kiedyś prawdopodobnie będziesz zmuszony do używania aparatu słuchowego. Lepiej pomyśleć o tym teraz i uniknąć problemów.
OSTATNI MIT – O słuch nie trzeba dbać.
To bardzo osłuchany mit wynikający z braku powszechnej promocji profilaktyki zdrowego słuchu. Istnieje wiele działań które zapobiegają pogłębianiu się niedosłuchu oraz wiele rozwiązań naszego problemu. Systematyczne badania słuchu, konsultacje oraz pogłębianie wiedzy w tym temacie pomogą nam uniknąć problemów ze słuchem lub je rozwiązać. Istotne są obserwacja naszego słuchu i reakcja w razie pojawienia się jakiś obaw. Nie potrafimy sami zdiagnozować naszego ubytku słuchu, gdyż rekompensujemy go prosząc naszych rozmówców o głośniejsze mówienie lub słuchając głośniej radia i telewizji; może to trwać całymi latami, nie złośćmy się jeśli ktoś zwróci nam uwagę i nie pozostawajmy obojętni. Wystarczy zgłosić się na badanie słuchu, które jasno określi czy niedosłuch ma miejsce i jak jest duży.
Ciesz się z powrotu do świata dźwięków.
Świata, którego twój słuch powoli zapomina.
Jeśli chcesz poszerzyć swoją wiedzę, sięgnij po inne nasze publikacje,
odwiedź nasz profil na Facebooku
lub umów się na wizytę w Beaton,
z najbardziej doświadczonymi w Szczecinie protetykami słuchu
na bezpłatną konsultację i badania.
Odwiedź nas przy ul. Rayskiego 40A w Szczecinie
lub zadzwoń tel. 91 488 48 70, tel. 883 789 843
Do usłyszenia w Beatonie na Rayskiego!